Posted Date: 02/22/2024
We are so proud of our Eagles, who competed in the Elementary UIL Academic Competition on February 16. Please help us congratulate each competitor and their sponsors.
2nd Grade
James Ledford: 1st Place Storytelling
Yaziry Vargas: 4th Place Storytelling
Emma Rios: 6th Place Creative Writing
Angel Luna: 1st Place Music Memory
Madelynn Adams: 2nd Place Music Memory
Lissi Hoffman: 3rd Place Music Memory
1st Place Team Music Memory: Angel Luna, Madelynn Adams, Lissi Hoffman, Aiden Miller
3rd Grade
Preslee Cronce: 5th Place Ready Writing
Sofia Ponce-Duron: 5th Place Storytelling
Houston Cheaney: 2nd Place Music Memory
Lily Adams: 4th Place Music Memory
1st Place Team Music Memory: Lily Adams, Kaleb Ullman, Jessalyn Green, Houston Cheaney
Cy Davis: 3rd Place Chess Puzzle
Danica Hill: 4th Place Chess Puzzle
Jadon Bewley: 6th Place Chess
1st Place Team Chess Puzzle: Cy Davis, Danica Hill, Jadon Bewley, Blake Barron
3rd Place Team Spelling: Preslee Cronce, Cy Davis, Ricky Godinez, Emily Curry
4th Grade
Andrew Perez: 2nd Place Spelling
Lucy Bingham: 3rd Place Spelling
Jesus DeLira: 6th Place Spelling
1st Place Team Spelling: Andrew Perez, Lucy Bingham, Jesus DeLira, Zach Bewley
Jesus DeLira: 1st Place Number Sense
Lucy Bingham: 3rd Place Number Sense
3rd Place Team Number Sense: Lucy Bingham, Jesus DeLira, Berlin Bird
Evelyn Cronce: 5th Place Art Smart
Kenzie Miles: 3rd Place Music Memory
Sophia Lopez: 5th Place Music Memory
2nd Place Team Music Memory: Sophia Lopez, Kenzie Miles, Dalton Worley, Aubrey Collett
Hurley Griffith: 3rd Place Chess Puzzle
Lucy Bingham: 5th Place Chess Puzzle
2nd Place Team Chess Puzzle: Lucy Bingham, Kaleb Mercer, Dalton Worley, Hurley Griffith
5th Grade
Kasey Nelson: 2nd Place Ready Writing
Rhyen Kemp: 3rd Place Ready Writing
Hadley Kemp: 6th Place Ready Writing
Rhyen Kemp: 1st Place Spelling
Kasey Nelson: 5th Place Spelling
Mia Sandmann: 6th Place Spelling
1st Place Team Spelling: Rhyen Kemp, Mia Sandmann, Kasey Nelson, Crew Davis
Xander Scoggin: 6th Place Art Smart
3rd Place Team Art Smart: Branton Noles, Xander Scoggin, Lawson Bewley
Kaylee Austin: 6th Place Maps, Graphs and Charts
3rd Place Team Maps, Graphs and Charts: Kaylee Austin, Blake Lane, Ryan Hoffman
Rhyen Kemp 6th Place Dictionary Skills
3rd Place Team Dictionary Skills: Ryhen Kemp, Kasey Nelson, Gia Kines
Crew Davis 5th Place Chess Puzzle
Journee Dugger 3rd Place Music Memory
Juliana Hernandez 6th Place Music Memory
Blake Lane 4th Place Social Studies
3rd Place Team Social Studies: Kaylee Austin, Ryan Hoffman, Blake Lane, Evan Zimmerer
Journee Dugger: 1st Place Listening
Blake Lane: 3rd Place Listening
1st Place Team Listening: Blake Lane, Journee Dugger, Parker Barthold